Rostoucí bříško s malým děťátkem uvnitř je přáním většiny párů toužících po dítěti. Někdy ale nestačí jen chtít, protože příroda si to zkrátka naplánovala podle jiného scénaře. Častokrát je samotné rozhodnutí o snažení se založit si rodinu tím nejjednodušším na cestě za dítětem. U některých párů je tomu ale naopak. K otěhotnění dojde hned na „první šupu“ – jak se říká, a to nejtěžší přichází až posléze. Jak tedy pomoci přírodě, aby se zadařilo co nejdříve a pokud možno přirozeně?
Zdravotní stav ženy při snaze otěhotnět
Důležitým bodem ve snažení se o dítě je dobrý stav a průchodnost vejcovodů (ideálně posoudí lékař na pravidelných gynekologických kontrolách) a znalost svého menstruačního cyklu, resp. zda je pravidelný, kdy přichází ovulace a s ní plodné dny. A nebo naopak, zda je cyklus nepravidelný a je tak zapotřebí volit různé metody pro zjištění ovulace, např. ovulační testy. Je-li cyklus pravidelný, je celkem pravděpodobné, že plodné dny vyjdou na cca 3-4 dny v polovině cyklu a pár se může pokusit počít dítě právě v tomto termínu, protože zde jsou šance na úspěch skutečně vysoké.
Správná frekvence pohlavního styku při snaze otěhotnět
Teorií a mýtů o frekvenci pohlavního styku je k dostání skutečně nepřeberné množství. Zatímco někteří si stojí za názorem střídmosti a soustředěnosti se právě na oné plodné dny, jiní tvrdí, že naopak častý pohlavní styk končí brzkým otěhotněním. Kde a jaká je tedy pravda? Faktem je, že mužské spermie potřebují na svou obměnu celých 24 hodin a pokud jsou dlouho šetřeny, jejich pohyblivost a kvalita klesá. Ideální cestou je tedy pravidelný pohlavní styk, chápáno každý den, či obden, hlavně v plodných dnech. Nesmí se ale zapomenout ani na dny mimo ovulaci, protože příliš dlouhými pauzami mezi pohlavními styky opět dochází ke snížení kvality mužských spermií.
Polohy při pohlavním styku
Zezadu, na koníčka a nebo snad klasický misionář? I tímto si páry často lámou hlavu, jakmile se snažení o dítě skutečně začne. Je skutečně možné, že žena otěhotní rychleji, když k jejímu vajíčku urazí spermie pokud možno co nejkratší cestu a po samotném aktu si nadzvedne pánev tak, aby v ní mužské spermie zůstaly co nejdéle? I toto je jedno z přesvědčení a proto páry volí polohy s hlubokým proniknutím, ideálně takové, aby spermie nemusely plavat proti gravitaci. Takovou polohou je například misionář, či poloha zezadu, tzv. kočička.
Stres a těhotenství
Být v pohodě, dobré náladě a samozřejmě bez stresu, se může často zdát jako otřepaná fráze, ale ve skutečnosti jsou právě tyto faktory zelenou na cestě za dítětem. Se stresem se totiž snižují tolik potřebné krevní průtoky do oblasti orgánů malé pánve a tyto dále snižují šance na otěhotnění. Velmi často se tak stává, že ženy, jenž trpí pravidelným stresem (práce, vztahy, neúspěšná snažení, aj.), podstupují IVF léčbu, tedy jednu z metod asistované reprodukce. Nejedna těhulka se po snažení vyzná svému okolí s tím, že se to povedlo právě až ve chvíli, kdy na to s partnerem vůbec nemysleli a nastavili se na větu: Až to přijde, tak to přijde… Důležitý je i relax, čas strávený jinak, než je pro pár běžné, odreagování se, atp.
Tělesná hmotnost, věk a plodnost žen
Neopomenutelným faktorem je samozřejmě věk, spolu s tělesnou hmotností. S rostoucím věkem dochází k poklesu plodnosti na obou stranách a když se k tomu přidá ještě příliš nízké BMI a nebo naopak vysoké BMI, šance na otěhotnění se dále snižují. Na pozoru by se mohli mít i kuřáci, protože kouření snižuje kvalitu jak ženských vajíček, tak mužských spermií. To samé platí i pro milovníky kofeinu, jehož množství by se mělo postupně omězit na maximálně 2 šálky kávy denně.