Afty jsou onemocněním, které je dnes už více než běžné. Údajně postihuje až okolo 25% lidí. I přes toto poměrně vysoké číslo se mnohdy setkáme s problémem, že nevíme, jak tento problém řešit nebo dokonce jak mu předcházet. Nejzajímavějším faktem je to, že toto onemocnění se vyskytuje více u dětí než u dospělých. Právě proto jsme se rozhodli věnovat následující článek tématu „děti a afty“.
Co jsou afty?
V první řadě je důležité se obeznámit s tím, co to vlastně afty vůbec jsou. Jedná se o malé bílé vředy, jejichž okolí je charakteristické výrazným začervenáním. Jsou mimořádně bolestivé a vytváří se především na sliznici ústní dutiny – z vnitřní strany tváří a rtů, dásních nebo i jazyku. Jejich průměr je většinou od 1 do 5 milimetrů. Mnohdy se stává, že samotný aft začne krvácet. V takovém případě se do afty mohou dostat bakterie z úst a z poměrně neškodného onemocnění, jakým aft je, se může vyklubat i závažnější problém.
Proč afty vznikají?
Příčiny, proč afty vznikají, nejsou příliš známé. Existuje pouze několik známých faktorů, které se označují jako „predispozice“ na vznik tohoto nepříjemného onemocnění. Mezi těmito predispozičními faktory jsou nejčastěji uváděny – snížená imunita, infekce nacházející se v těle nebo obyčejný stres. Výskyt aft však byl potvrzen i v případech, kdy došlo k poranění sliznice dutiny ústní – nejčastěji se jednalo o poranění zubním kartáčkem nebo kousnutí se.
Jak zjistit, že naše dítě trápí afty?
Největším problémem u dětí bývá to, že je velmi těžko zjistitelné, že je trápí právě afty. Symptomy a projevy tohoto onemocnění jsou příliš všeobecné. Patří mezi ně např. odmítání jídla nebo pláč při jedení. V případě, že po takovýchto projevech vašich dětí, objevíte v jejich ústech afty, je důležité, abyste začali s okamžitou léčbou.
Možná léčba
Nejčastěji jsou doporučeny desinfekční přípravky vhodné na vypláchnutí úst. Dalším řešením jsou léky na utlumení bolesti. V případě, že chcete vsadit spíš na „tradiční“ medicínu, doporučuje se vyplachování úst rapíkem, šalvějí nebo heřmánkem. Léčba aft trvá většinou mezi 1 až 2 týdny. Během této doby je dobré dětem dodávat větší množství vitamínů B a C.
Na závěr nutno dodat, že afty jsou tím onemocněním, které když už se jednou objevilo, tak se s největší pravděpodobností objeví znovu. V případě, že se vašim dětem toto onemocnění objevuje příliš často nebo pokud doba léčení pravidelně přesahuje dobu dvou týdnů, bylo by dobré navštívit lékaře. Pro více informací ohledně problematiky „afty“ si přečtěte článek na stránce MODRÝ KONÍK.