Pokud chcete zlepšit úroveň článku přidejte komentář. Pokud bude komentář informačně prospěšný bude přidán článku.
vany

Víte jak nejlépe uklidit vaši koupelnu?

Máte doma ve vaší vaně skvrny a nečistoty, které nejdou obyčejným prostředkem odstranit? Možná ho jen špatně nanášíte. Ať už jde o skvrny z každodenního používání nebo skvrny od bělidla, barvy na vlasy atd., v tomto článku vám nabídneme pár rad, jak se těchto odolných skvrn zbavit.

Jak začít?

Především je potřeba vědět, z jakého matriálu je vaše vana vyrobená. Ne všechny metody čištění fungují na všech površích.

Porcelánová vana

Porcelán je jako kámen, je odolný a na vany a umývadla je nejvhodnější. Porcelán můžete čistit téměř všemi prostředky, které jsou dostupné na trhu nebo které si vyrobíte doma, proto je jeho čištění nejjednodušší. Doma si můžete vyrobit čisticí prostředek ze sody bikarbony, octa a kapky citronu. Ten pak rozetřete na skvrnu, nechte chvíli působit, a potom houbičkou vyčistěte.

Smalt

Smalt je materiál běžně užívaný u starších van. Je velmi citlivý na čištění agresivními přípravky, jako je bělidlo nebo přípravky na ucpaný odpad. Při použití těchto přípravků se okamžitě objeví rezavé skvrny, proto při jejich použití pozor. Na smaltové vany můžete použít běžně dostupné čisticí přípravky na koupelny, nesmí však obsahovat bělidlo. Rovněž můžete vyzkoušet šampon. Potřete jím skvrnu na vaně, nechte působit několik minut a potom opláchněte teplou vodou. Šampon je svým složením navržení tak, aby odstranil lidské oleje, které jsou hlavní příčinou znečištění van. Při silnějším znečištění doporučujeme nanést trizodné fosfáty – měli by však být použity jenom při extrémní nečistotě, mastnotě a usazeném mýdlu. Rozmíchejte jednu lžíci prášku v 4,5 l teplé vody a nikdy nemíchejte tento přípravek s žádnými jinými přípravky.

Akrylátové vany

vany

Hygiena v koupelně je důležitá

Akrylát se nejvíce podobá plastu. Akrylátové sprchové stěny se po čase mohou na některých místech ohýbat. Pokud máte akrylátovou vanu, držte se dál od abraziva, jako je např. pemza. Akrylátové vany byste měli čistit častěji než vany jiné – jednou týdně je optimální. Používejte běžné čisticí prostředky smíchané s velkým množstvím teplé vody. Také můžete použít ocet, který nejen dobře čistí nečistoty, ale také pomáhá odstraňovat vodní kámen. Dobré je připravit si octovo-vodní přípravek do lahve s rozprašovačem, ten pak nastříkat na skvrnu nebo jiné nečistoty ve vaně a nechat působit 30-45 minut. Potom je potřeba skvrnu vydrhnout (používejte jen měkké houbičky, které vanu nepoškrábou) a opláchnout teplou vodou. Na akrylátové vany nepoužívejte vosk ani leštící přípravky, tyto vany jsou přirozeně lesklé a navržené tak, aby zůstaly lesklé bez další pomoci. A pokud přece jen ztratí lesk, nevrátíte ho už žádnými přípravky.

Tipy:

  • Používejte jen bílé nebo čiré čisticí prostředky. I barevný WC čistič někdy zanechává barevný povlak.
  • Při nákupu čisticích prostředků si dejte pozor, abyste koupili prostředek vhodný na čistění van. Není vhodné použít některé kuchyňské čističe nebo prostředky na mytí nádobí.
  • Při každém čištění byste měli používat gumové rukavice.
Pokud chcete zlepšit úroveň článku přidejte komentář. Pokud bude komentář informačně prospěšný bude přidán článku.
Tagged < silné >: < / strong >

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *