Pokud chcete zlepšit úroveň článku přidejte komentář. Pokud bude komentář informačně prospěšný bude přidán k článku.
zeolit

Poznáte způsob čištění akvárií pomocí horniny, která se nazývá zeolit?

Mít doma akvárium s rybičkami není jenom touhou malých dětí, ale patří to i mezi touhy dospělých chovatelů. Vlastnit takové akvárium, ať už menší nebo větší, je ale velikou zodpovědností, protože je potřeba se o takové akvárium starat. Starostlivostí o akvárium se nerozumí pouze krmení rybiček, ale například i čištění akváriu apod. V následujícím článku bude detailněji rozebrán způsob čištění akvárií pomocí horniny, která se nazývá zeolit.

Čištění akvárií je asi jednou z nejneoblíbenějších činností jejich majitelů. Hlavně v případě, že se jedná o větší akvária, s nimiž je manipulace namáhavější. Každý majitel chce mít s čištěním akvária co nejméně práce, ale ani filtry, které jsou používány na čištění vody, ho od této činnosti mnohdy neosvobodí. Výrazné ulehčení v oblasti čistění přináší hornina, nazývaná zeolit. Jedná se o přírodní horninu, která má vynikající filtrační vlastnosti.

Co to ten zeolit vlastně je?

Zeolit je hornina, jejíž vznik trval miliony let a jejíž ložisko se nachází i na Slovensku, konkrétně v Nižnom Hrabovci. Zeolit je výsledkem miliony let trvajícího působení tlaku a vysokých teplot na usazený sopečný popel. Za těchto podmínek dochází k fyzikálním a chemickým reakcím, jejichž výsledkem je zeolit tak, jak ho poznáme dnes. Ze skupiny zeolitů je nejvýznamnější a nejvíc využívaný klinoptilolit. Strukturu tohoto minerálu tvoří mikroskopické dutinky a kanálky, které jsou schopné zachytávat látky pevného, kapalného i plynného skupenství. Je tedy schopný zachytávat jakékoliv typy nečistot. Jedna kávová lžička zeolitu má čistící plochu, která by se vyrovnala ploše fotbalového hřiště.

Čisté akvárium pomocí zeolitu

zeolit

Zeolit je hornina, jejíž vznik trval miliony let a jejíž ložisko se nachází i na Slovensku, konkrétně v Nižnom Hrabovci.

Zeolit je, jako filtrační materiál, výborným pomocníkem při čištění akvárií, jezírek, bazénů apod. Tím, že do sebe absorbuje všechny nežádoucí látky, vyčistí a zkvalitní vodu. Jsou dvě možnosti, jak zeolit do akvária aplikovat. Buď jej nasypat do filtru nebo jej použít místo písku nebo štěrku na dně akvária. Výrazný výsledek se projeví již po pár dnech. Voda je po použití zeolitu čistější, průzračnější a je zbavená čpavku, který ryby vylučují. Mezi další výhody zeolitu patří například to, že pohlcuje pachy, neutralizuje kyselou vodu a dokáže absorbovat některé organické látky, čímž zamezuje tvorbě řas v akváriu. Životnost zeolitu je velmi vysoká – stačí ho měnit pouze jednou za 2-3 roky.

Čištění akvária bude s použitím zeolitu o mnoho jednodušší a rybičky v akváriu budou určitě spokojenější. Stačí už jenom vyzkoušet.

Pokud chcete zlepšit úroveň článku přidejte komentář. Pokud bude komentář informačně prospěšný bude přidán k článku.
Tagged < silné >: < / strong >

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *