Pokud chceme, aby nám věci, které nás obklopují, dobře a co nejdéle sloužili a zároveň si dlouho zachovali atraktivní, nepoškozený vzhled, je potřebné věnovat jim trochu svého času, pozornosti a péče.
Správná a pravidelná péče se na stavu věcí odzrcadlí nejen v každodenním používání, ale i v délce jeho životnosti. A to platí nejen při autech či drahé elektronice, oblečení a špercích, ale i při interiérovém či nábytku v zahradě. Každý zahradní nábytek má jiné nároky na údržbu v závislosti na materiálu, ze kterého je nábytek vyroben.
Nenáročný zahradní nábytek z dřevoplastu a plastu
Zahradní nábytek z plastu si nevyžaduje žádnou mimořádnou péči a dokážete ho vyčistit hadříkem a vodou s přidáním saponátu či čisticího prostředku v podobě tekutého prášku. Plastové židle však určitě nepatří k těm nejkrásnějším zahradním skvostům a počítejte s tím, že i při dobré péči se čas a sluneční záření na jejich vzhledu dříve či později podepíšou.
Lepší variantou je zahradní nábytek z dřevoplastu, který je téměř bezúdržbový, stejně jako běžný plast, ale zároveň je svou vizáží dřeva omnoho elegantnějším typem nábytku pro vaši zahradu. Jelikož tento druh nábytku nepotřebuje příliš velkou péči, je ideální volbou pro ty z vás, kteří se této péče bojí nebo kteří na ni jednoduše nemají čas. Dřevoplast se pro své jedinečné vlastnosti využívá i jako nášlapná plocha v okolí bazénů.
Kov, hliník a ocel na zahradě
Klasický celokovový nábytek vydrží skoro všechno, nevadí mu slunce ani déšť a postačí, pokud kov před začátkem letní sezony ošetříte antikorozním přípravkem ve spreji. Jiné je to však v případě, že je váš zahradní nábytek kombinací kovu a dřeva. V takovém případě budete muset nábytku věnovat větší pozornost. Dřevo budete muset natírat přípravky ke zvýšení jeho odolnosti vůči povětrnostním podmínkám a počasí.
Nyní se ale vraťme zpět ke kovovému nábytku, konkrétně hliníkovému. Jeho velkou výhodou a důvodem, proč si ho mnoho lidí opatřuje, je to, že je odolný vůči korozi, je lehký. Díky spojům z ušlechtilé oceli, které stačí občas dotáhnout podobně jako v případě nábytku z oceli, ho můžete čistit tlakovým čističem či vodou se saponátem a potom nechat pouze důkladně vyschnout.
Nejlepší je mít nábytek o který se nemusíte starat! Třeba jako já. Mám soupravu http://www.nabytek-ratan.cz/sedac-soupravy/105-polyratan-vacation.html a ta je z umělého ratanu. Když prší, tak ji přehodím plachtou, jinak je nonstop venku. Nijak se o ni nestarám a po několika letech je stále jako nová. 🙂