Pokud chcete zlepšit úroveň článku přidejte komentář. Pokud bude komentář informačně prospěšný bude přidán k článku.
krb

Pro krb třeba najít vhodné místo

Grilování na dvoře – kdo by ho neměl rád? Vynikající jídlo a vůně šířící se z něj, vychlazené pivo a příjemná atmosféra. Ideální plán na pěkný letní večer. Na přípravu jídla můžeme použít zahradní gril nebo krb. A právě zahradnímu krbu se budeme v tomto článku věnovat. Konkrétně tomu, jak si ho samostatně postavit.

Výběr vhodného místa

Jestliže si chcete na dvoře nebo na zahradě postavit krb, prvním krokem k úspěchu je výběr vhodného místa. V tomto případě tedy mějte na mysli směr vanoucích větrů a zadní část krbu orientujte na sever nebo západ. Dobrý řešení je umístění krbu pod nějakou stříšku, terasu nebo altánek. Krb tak ochráníte před slunečním zářením nebo deštěm a grilování si tak užijete i za nepříliš nejlepšího počasí. Výhodou stavby krbu samostatně je možnost vlastního naprojektování, tedy že si krb postavíte podle vlastních požadavků a nároků. Neměli byste ale zapomenout vyzdít plochu na přípravu jídla, zabudovat vodící profily na vložení roštu, vyzdít prostor na ukládání dřeva případně odkládání nádobí nebo potravin.

krb

Důležitý je i výběr materiálu

Stavíme krb

Základem úspěšné stavby je i dobrý nákres. Díky němu budete mít lepší představu nejen o tom, jak bude stavba vypadat, ale i o potřebném materiálu a jeho množství. Na stavbu můžete použít kámen nebo cihly. V případě cihel buďte důslední. Použijte cihly, které odolávají i vysokým teplotám (například šamotové cihly).

Výběr materiálu přizpůsobujte okolnímu prostředí. Pro lepší stabilitu začněte stavbu kvalitním betonovým základem. Betonový základ by měl vystupovat 10 – 15 cm nad úroveň země a je dobré ho vyztužit kamenivem nebo armovacími pruty. Na tento základ potom můžete začít stavět samotný krb. Nejdůležitější je první řada cihel, kterou vlastně určíme půdorys krbu. Při zdění je potom do mezer mezi cihlami vhodné použít ocelový drát, který zabezpečí, aby byly mezery všude stejné. Krb by měl být vysoký alespoň 80 cm. Na vyplnění mezer se doporučuje šamotová malta, která odolává vysokým teplotám.

krb

Více místa, více možností

Sopouch a komín

Podstatnou a neodmyslitelnou součástí krbu je samozřejmě sopouch i komín. Sopouch může být zděný nebo z ocelového plechu. Můžete si ho koupit jako už hotový produkt nebo sami vyrobit. Stačí si udělat náčrtek, nastříhat plech a pospojovat ho pevnými nýty. Nakonec je nad sopouch ještě potřebné umístnit ochrannou plechovou stříšku.

Tento návod je sice velice zjednodušený, ale dává vám alespoň přibližnou představu o tom, co samostatná stavba krbu obnáší.

Pokud chcete zlepšit úroveň článku přidejte komentář. Pokud bude komentář informačně prospěšný bude přidán k článku.
Tagged < silné >: < / strong >

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *